vodopady-na-islandu

10 nejlepších vodopádů na Islandu

Jedním z nejneobvyklejších a nejkrásnějších míst na Zemi je Island. Jeho přirozená nádhera vás ohromí na každém kroku a krajina a scenérie se nepodobají ničemu jinému. Island je dobře známý z mnoha důvodů, včetně vodopádů. Prakticky za každým rohem, v každém údolí a v každém kaňonu se skrývají nádherné vodopády všech velikostí a tvarů.

Tento seznam obsahuje 10 nejlepších vodopádů na Islandu, včetně nejvyšších, nejkrásnějších, známých turistických destinací a skrytých drahokamů.

1. Gullfoss

vodopad-gullfoss-island

Vodopád Gullfoss si rozhodně zaslouží být a první místě v našem seznamu. Je to nejznámější vodopád na Islandu. Jedna ze tří hlavních památek na Islandu Zlatého okruhu, lze ji snadno navštívit za jediný den z Reykjavíku.

Během návštěvy můžete projít krátkým chodníkem přímo k tomuto dvoupatrovému vodopádu a podívat se zblízka na největší evropský vodopád, pokud jde o objem vody, který jím proteče.

2. Seljalandsfoss

vodopad-seljalandsfoss-island

Jedním z nejoblíbenějších a nejpůsobivějších vodopádů na Islandu je Seljalandsfoss. Vyživuje ji ledovec Eyjafjallajökull a nachází se na řece Seljalandsá.

Kaskáda vysoká 60 metrů, která padá ze skály, která dříve sloužila jako pláž, je poměrně úzká. Návštěvníci by měli být připraveni zmoknout, pokud chtějí být svědky tohoto úchvatného vodopádu.

Turisté mohou navštívit vodopád jak v zimě tak v létě, ovšem prohlídka zpoza vodopádu může být přes zimu kvůli zledovatělé cestě uzavřena. Nachází se v blízkosti silnice 1.

3. Skogafoss

skogafoss-vodopad-island

Důvod, proč je Skogafoss pravděpodobně nejznámějším islandským vodopádem, je zřejmý. Je to šelma plivající vodu, která je 62 metrů vysoká a 25 metrů široká. Existuje cesta, která vás zavede na vrchol vodopádu, takže si jeho sílu můžete prohlédnout shora a pokud budete mít štěstí, možná i zahlédnout duhu.

Nachází se v krásné oblasti na piknik na jižním Islandu. Nachází se zde několik turistických tras a v blízkosti kemp, kde můžete přenocovat.

4. Oxararfoss

oxararfoss-vodopad-island

Vodopád Oxararfoss bude jistě jedním z prvních vodopádů, které na Islandu potkáte. Tento vodopád se nachází poblíž Reykjavíku a podél Zlatého kruhu, takže se k němu snadno dostanete, i když máte jen krátké množství času nebo cestujete v zimě. Nachází se v národním parku Thingvellir.

Oxararfoss vynahrazuje to, co postrádá ve velikosti a síle (ve srovnání s jinými vodopády), jemným a krásným způsobem, jakým kaskádovitě padá po skalní stěně. Velké hladké balvany, které se třpytí v zimě, když jsou pokryty ledem, jsou rozesety kolem vodní tůně na dně.

5. Brúarfoss

bruarfoss-vodopad-island

Pokud jste na Island přijeli s cílem navštívit co nejvíce vodopádů, určitě si Bruárfoss zapište do svého seznamu.

Bruárfoss, vodopád na jihozápadě Islandu, který je pravděpodobně jedním z nejvýraznějších v zemi, se nachází v řece Bruára. Tento vodopád je zvláštní díky živému modrému odstínu vody a četným drobným vodopádům, které se řítí dolů.

Bruárfoss byste měli zahrnout do svého seznamu, pokud chcete na Islandu pořídit nádherné fotografie. Ve chvíli, kdy si prohlédnete modrý vodopád, budete v úžasu.

6. Háifoss

vodopad-haifoss-island

Jedním z nejvyšších islandských vodopádů je Haifoss. Ohromující 122 m hluboký sestup vody do kaňonu pod ním, kde přistává na vyčnívajících kamenech, je úchvatný. Vodopád je obklopen strmými útesy a dechberoucí scenérií údolí Thjorsardalur, díky čemuž je to pohled, který je třeba vidět.

Je to dobrodružný doplněk každé cesty po Zlatém okruhu, pokud se vydáte, když jsou silnice vedoucí do Haifoss otevřené. Na tuto cestu si naplánujte alespoň 3 hodiny času.

Důvodem je to, že na kamenitou a štěrkovou cestu (Route 332) vedoucí k Haifossu se dostanete pouze s 4×4 autem. Pokud vaše auto na trasu nestačí, musíte si posledních pár kilometrů k vodopádu vyšlápnout.

7. Svartifoss

svartifoss-vodopad-island

Jeden ze tří islandských národních parků je domovem tohoto neobvyklého vodopádu. Národní park Vatnajokull (někdy také označovaný jako národní park Skaftafell).

Vatnajokull, druhý největší ledovec v Evropě a největší ledovec na Islandu, je ústředním bodem tohoto národního parku. Můžete vidět některé z jeho ledovcových jazyků stékajících po úbočích útesů, když cestujete po okruhu.

Chcete-li se dostat ke Svartifossu, můžete se vydat na pěší túru do národního parku. Cesta je asi 5,5 km tam a zpět a první polovina je většinou do kopce.

Vaší odměnou bude úžasný, jedinečný vodopád, který se řítí dolů na pozadí tmavých čedičových sloupů. Doporučujeme prodloužit si pobyt v parku a vydat se na dvě túry současně!

8. Kvernufoss

kvernufoss-vodopad-island

Kvernufoss, 30 metrů vysoký vodopád na jižním pobřeží, který je zastrčený v rokli, je neobyčejně nádherný.

Na rozdíl od mnoha jiných oblastí na Islandu je tento vodopád turisty při zájezdech na jižní pobřeží navštěvován jen zřídka, takže váš zážitek tam bude jedinečný!

K soutěsce Kvernugil se dostanete pěšky z Muzea kulturního dědictví Skógar do soutěsky Kvernugil. Po zdolání krátkého kopce budete moci vidět Kvernufoss v celé jeho nádheře.

Výlet přímo k vodopádu trvá zhruba 20 minut. V létě mohou návštěvníci jít za vodní clony vodopádu. Bohužel není možné se za vodopády během zimy projít kvůli kluzkému ledu a rampouchům, které padají.

9. Dynjandi

dynjandi-vodopad-island

Vodopád Dynjandi je ten nejúžasnější, jaký jsem kdy viděl. Můžete to ho zpozorovat při projíždění fjordy Islandu a zpočátku si budete myslet, že je to ledovec.

Nejprve uvidíte širokou bílou čáru, která vertikálně rozbíjí útesy fjordu, když jedete po jeho klikatých cestách. Když přijdete blíž, uvědomíte si, že to, co se na první pohled jeví jako led, je ve skutečnosti tryskající voda.

Šest malých vodopádů a jeden velký tvoří Dynjandi, odkud je odvozeno jeho jméno. K prvnímu vodopádu se dostanete cestou, která vede z parkoviště, které se nachází přímo pod ním.

10. Godafoss

godafoss-vodopad-island

Godafoss, označovaný také jako vodopád bohů, je nádherný vodopád, který je známý spíše svou krásou než silou. Je jen 13 metrů vysoký, krásný z většiny pohledů a velmi malebný. Vzhledem k tomu, že se nachází v blízkosti silničního okruhu na vaší islandské cestě, je návštěva jednoduchá.

Skrytý vodopád v jeskyni Gljúfrábuí

gljufrabui-vodopad-island

Skrytý klenot, vodopád Gljúfrábuí, je jen 500 metrů od Seljalandsfoss a nachází se v rokli. Většina lidí tudy nechodí a často ji míjí, protože není vidět ze silnice nebo dokonce z chodníku.

Když budete na Islandu, nezapomeňte vidět Gljúfrábuía také Seljalandsfoss. Vrcholem samo o sobě je dobrodružství vstupu do soutěsky a nalezení vodopádu vzadu!

U vodopádu Seljalandsfoss je široká, rovná cesta, která vás dovede ke vstupu do soutěsky Gljúfrábuía . Přestože si vodopád můžete prohlédnout ze vstupu do soutěsky, procházka dovnitř se vyplatí. Sledujte stěnu kaňonu po pravé straně asi 10 metrů, abyste se tam dostali.

Další informace o Islandu: