parkovani-reykjavik-island

Parkování na Islandu

Půjčit si auto a projet Island svým vlastním tempem je nejlepší způsob, jak vidět zemi po celý rok. Pokud jste si již na Islandu půjčili auto, možná vás zajímá, jak a kde zaparkovat auto z půjčovny během vašeho výletu po Islandu.

Zde se dozvíte pravidla parkování, způsoby platby a kde zaparkovat svá auta na Islandu, Reykjavíku nebo jiných místech na Islandu.

Parkovací zóny v Reykjavíku

V Reykjavíku jsou čtyři různé parkovací zóny, z nichž každá má různé poplatky a různé sazby v závislosti na jejich poloze. Parkovací zóny v Reykjavíku jsou jasně označeny parkovacími značkami „P“.

parkovaci-zony-reykjavik-island
Mapa parkovacích zón v centru Reykjavíku

Za „P“ bude vždy následovat číslo od 1 do 4, které se vztahuje k tomu, jak drahá je jejich hodinová sazba za parkování.

  • P1 – Červená a růžová zóna: 250 ISK (1,8 EUR) za hodinu
  • P2 – Modrá zóna: 125 ISK (0,90 EUR) za hodinu
  • P3 – Zelená zóna: 90 ISK (0,60 EUR) za hodinu
  • P4 – Oranžová zóna: 125 ISK (0,90 EUR) za hodinu, ale pouze ve všední dny

Oblasti P1, P2 a P3 jsou splatné od 9:00 do 18:00 ve všední dny a od 10:00 do 16:00 v sobotu. Mimo tyto hodiny je zdarma.

Zóny P4 jsou splatné pouze od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00. Mimo tyto hodiny a o víkendech je parkování v Reykjavíku zdarma.

Bezplatné parkování v Reykjavíku

parkovani-reykjavik-island

Nedávná iniciativa v Reykjavíku umožňuje bezplatné parkování po dobu až 90 minut ve všech parkovacích zónách pro malá a elektrická auta (včetně aut z půjčoven), která splňují podmínky. Budete vědět, zda máte nárok, protože vaše okno bude mít nálepku ve tvaru hodin.

Jednou z půjčoven která taková auta nabízí je Lotus Car Rental. Zde najdete výběr malých a elektrických aut, která mají nárok na bezplatné parkování, včetně futuristické Tesla Model Y.

Mějte prosím na paměti, že to vám poskytuje pouze 90 minut bezplatného parkování v Reykjavíku. Poté musíte zaplatit, a pokud tak neučiníte, téměř jistě bude pokuta za parkování.

Jak zaplatit za parkování v Reykjavíku

platba-parkovani-island

Pokud parkujete na ulici, bude v každé zóně parkovací automat nebo automat na jízdenky, kde můžete za parkování zaplatit hotově nebo kreditní kartou.

Pokud chcete za parkování v Reykjavíku platit pomocí automatu na jízdenky, budete potřebovat znát SPZ svého vozidla. Tu zadáte do automatu, pak zvolíte, jak dlouho chcete zůstat, a poté zaplatíte zůstatek mincemi nebo kartou.

Některé stroje lístek vytisknou, jiné ne, ale nebojte se; obsluha parkoviště jednoduše naskenuje vaši poznávací značku, aby zjistila, zda je vaše parkoviště platné či nikoli.

Vícepatrová parkoviště vydají vstupenku při vjezdu. Než budete chtít odejít, budete muset vzít tento lístek do jednoho z automatů. Vložte vstupenku a váš poplatek bude záviset na množství času, který jste strávili na parkovišti. Často můžete platit mincemi a kartami.

Pokuty za parkování v Reykjavíku

pokuty-parkovani-island

Pokud nebudete dodržovat zákony a pokyny pro parkování v Reykjavíku, můžete dostat pokutu, protože pravidla jsou zde rychle a přísně vynucována.

Hlavní věc, za kterou se můžete setkat s pokutou, je překročený čas za placené parkování, parkování na místě pro invalidy nebo invalidy nebo parkování v oblasti, kde parkování není ve skutečnosti povoleno.

  • Pokud zaplatíte během prvních 3 dnů od vystavení vstupenky, získáte slevu a vaše pokuta (v závislosti na porušení) se bude pohybovat mezi 4000 ISK (30 EUR) a 20 000 ISK (150 EUR).
  • Pokud zaplatíte do 2 týdnů od vystavení letenky, můžete očekávat, že zaplatíte mezi 6000 ISK (40 EUR) a 30 000 ISK (220 EUR). Čekání na zaplacení pokuty po 29 dnech bude spojeno s poplatkem z prodlení a můžete očekávat, že budete muset zaplatit někde mezi 9000 ISK (65 EUR) a 40 000 ISK (300 EUR).

Pokud vám parkovací lístek vydají, budete jej chtít zaplatit co nejdříve, a to tak, že zajdete do nejbližší banky, kde vám pokutu nechají zaplatit. Pokud opustíte Island bez zaplacení pokuty, vaše autopůjčovna vydá letenku a vystopuje vás a budete ji muset proplatit.

Parkování na turistických místech

Jak již bylo řečeno, většina parkování v blízkosti turistických atrakcí je zdarma. Důrazně vám však doporučujeme, abyste si dávali pozor na jakékoli značky označující poplatky.

S tím, jak Island staví další infrastrukturu a servisní domy, se majitelé pozemků mohou rozhodnout účtovat poplatky za údržbu. Platit můžete kreditní kartou nebo přes speciální web/aplikaci.

Například aplikace Parka se používá na místech, jako je sopka Fagradalsfjall, národní park Skaftafell a maják Reykjanes, ale na parkovištích jsou také platební stánky.

Některá místa stále fungují na čestném systému a na místě jsou pokladny, kde se platí za zařízení. Je to pravděpodobně jediné místo, kde nebudete moci platit kartou, takže si vezměte nějakou hotovost nebo mince.

Parkování u vašeho ubytování v Reykjavíku

Některé hotely a hostely v Reykjavíku poskytují bezplatné parkování. To vám může pomoci ušetřit peníze a čas při hledání parkovacího místa v centru města. Pokud plánujete zůstat v Reykjavíku, měl by se vám hodit tento užitečný seznam hotelů a hostelů v Reykjavíku s parkováním:

  • Hostel B47
  • Rezidence Nes
  • Autobusový hostel Reykjavík
  • HI Hostel Dalur

Výběr hotelu s parkováním na místě zmírňuje stres při hledání parkovacího místa. Získáte tak více času vychutnat si lahodné restaurace v Reykjavíku a prozkoumat město podle svého.

Další informace o Islandu: