Auto s 4×4 nebo 2WD pohonem?

Chystáte se vyrazit na Island a vybíráte si auto, které si na vaší cestu vyberete? Rozhodovat byste se v tomto případě neměli pouze podle ceny, ale také podle typu vozidla a pohonu kol.

Půjčovny aut na Islandu nabízí auta ve dvou kategoriích a to auta s pohonem na přední kola a potom větší auta – SUV s pohonem na 4×4. V tomto článku se vám pokusíme vysvětlit, kdy je lepší si půjčit si auto s pohonem 4×4 a kdy vám postačí levnější auto, s pohonem jen na přední kola.

Pro správné rozhodnutí existují dva hlavní faktory – ve kterém ročním období budete na Islandu a na jaká místa se chystáte podívat.

Výběr auta podle ročního období

Počasí ja Islandu je narozdíl od Česka v ročních období poněkud rozdílné. Je zde delší zima, sněžit může začít klidně i koncem října a s posledním sněhem se můžete setkat i během dubna či začátkem května.

Počasí na Islandu se dá jen velmi těžko předpovídat a tohle v případě, že plánujete vaši dovolenou na Islandu několik měsíců dopředu. Je možné, že i během prosince budete mít týden, kdy na silnicích není žádný sníh a postačí vám tak jen auto s přední pohonem, ale spoléhat se na to nedá.

Obecně platí, že pro zimní měsíce (listopad – duben) je bezpečnější si půjčit auto s pohonem 4×4.

Nejenže auto má záběr na všechny 4 kola, ale gumy na kolech jsou také větší a lepší sedí na sněhu. Navíc jsou auta s pohonem 4×4 o něco vyšší, takže pokud je sněhu více, nebezpečí toho, že někde zapadnete je nižší (ale i přesto to není vyloučené).

Naopak v ostatních měsících roku (od května do října) vám pro většinu cest postačí jen auto s pohonem na přední kola. Protože je většina silnic na Islandu aslfatových, jízda není žádným problémem. Navíc auta s předním pohonem zvládnout i štěrkové cesty (neplést se silnicemi typu F-road), jízda bude jen pomalejší a méně pohodlná.

Výběr auta podle destinace

Pokud si předem plánujete svůj itinerář a máte místa, která rozhodně chcete navštívit, je potřeba si zjistit dostupnost těchto míst.

Destinace ve vnitrozemí, jako jsou například Duhové hory, Landmannalaugar, některé vodopády, krátery či ledovce jsou dostupné pouze po silnicích typu F-roads.

A právě na tyto silnice auto s 4×4 pohonem potřebujete, nejen kvůli lepší kontrole vozu ale právě i kvůli zmiňované výšce vozu a větším prostorem mezi silnicí a podvozkem auta.

Kdy se vyplatí půjčení 4×4 auta?

Na tomto chladném ostrově se můžete setkat s nečekanými sněžnými vichřicemi, množstvím sněhu či náledím, které může zaskočit i sebelepší řidiče. Samotný 4×4 pohon auta vás sice nezachrání, ale rozhodně sníží riziko nehody, zajišťuje větší bezpečí a menší šanci k tomu, zapadnout ve sněhu.

Půjčení vozu s pohonem 4×4 bychom doporučili pro všechny, kteří se chystají vydat na Island v zimě – ať už je to kvůli polární záři anebo kvůli nižším cenám na Islandu.

Kdy se půjčení auta 4×4 nevyplatí?

Pokud se chystáte na Island v létě a máte v plánu objet jen ty nejznámější a snadno dostupná turistická místa bez toho, aniž byste museli jezdit po F-roads, pak nemá smysl (snad kromě pohodlí) platit mnohem více peněz za půjčení auta s pohonem na všechny 4 kola.

Oblasti jako Reykjavík, Zlatý okruh, poloostrov Snaefellsnes, Westfjordy na severu, ledovec Vatnajokull nebo ledovcové jezero Jokulsarlon patří mezi nejoblíbenější turistické destinace a na všechny tahle místa se bez problémů dostanete s autem pouze na přední pohon.

Proč si připlatit za auta s pohonem 4×4?

SUV auta s pohonem na všechny čtyři mohou být vhodnější volbou i v případě, že se nechystáte cestovat po horších cestách nebo v zimních obdobích Islandu.

Vhodnou volbou mohou být například tehdy, pokud vás cestuje více anebo máte rádi pohodlí.

Ty nejlevnější auta s pohonem na přední kola mají totiž mnohem menší prostor v kufru a pokud cestujete ve skupině nebo s rodinou, kufr se vám může často rychle zaplnit.

Cestování na Islandu také vyžaduje množství hodin strávených za volant a po několika hodinách jízdy tak ocení více prostoru pro řidiče i spolujezdce.

V dnešní době, kdy je účinnost motorů moderních SUV velmi dobrá už rozdíly ve spotřebě nejsou téměř znatelné, jediný výdaje navíc pak spočívájí v ceně za půjčení samotného vozidla.

Nejčastěji kladné dotazy?

Potřebuji 4×4 auto pro Zlatý okruh na Islandu?

Skvělá zpráva! Pokud jste se rozhodli pronajmout si auto s předním pohonem na cestu po trase Zlatého okruhu, můžete se zcela držet svých plánů.

Nejikoničtějšími zastávkami podél Zlatého okruhu jsou vodopád Gullfoss, gejzír a národní park Thingvellir, do kterých se dostanete za dvě hodiny.

Zlatý kruh také zahrnuje bonusové zastávky, jako je vodopád Bruárfoss, kráter Kerid a tajná laguna. To vše lze také dosáhnout ve vozidle s předním náhonem. Naproti tomu mocný vodopád Háifoss a sousední údolí Gjáin jsou přístupné pouze po kamenité cestě ve vysoké výšce 4×4.

Potřebuji 4×4 auto na cestu okolo Islandu?

Nechvalně známý Ring Road (hlavní silnice okolo Islandu) pokrývá většinu ostrova a může být projet ve většině vozidel s předním pohonem, ovšem pokud plánujete návštěvu v zimě nebo chcete jet na některé z F-silnic, budete potřebovat vozidlo s pohonem 4 kol.

Když si nemůžu dovolit 4×4 auto, bude mě to na Islandu hodně omezovat?

Nemít na Islandu 4×4 auto výrazně omezí vaše možnosti. Kvůli nerovnému, skalnatému terénu jsou F-roads do vnitrozemí zakázány pro vozidla s pohonem na přední kola. Pokud nemáte v úmyslu cestovat do vnitrozemí, auto s předním pohonem vám může snadno poskytnout nabitý výlet plný dobrodružství.

Hlavní turistické trasy na Islandu jsou dobře udržované, s většinou zpevněnými cestami.

Pokud je pro vás úspora peněz důležitá, pak auto s pohonem na 2 kola je ideální způsob, jak ušetřit peníze a přitom si užít zábavný výlet.

Vydejte se na výlet do horké řeky Reykjadalur (viz Horké prameny na Islandu) a namočte se v ní, postavte se na čedičové sloupy na pláži Reynisfjara s černým pískem a mnoho dalšího.

Nejznámější místa, kam se dostanete bez 4×4 auta

Nejznámější místa, kam potřebujete 4×4 auto

Další informace o Islandu: