kemp-egilsstadir-island

Kempy na Islandu

Jedním z nejlepších způsobů, jak poznat nespoutanou přírodní krásu Islandu, je kempovat tam. Strávit několik nocí při stanování venku pod hvězdami (nejlépe s polární září) je jediný způsob, jak se skutečně spojit se zemí.

Týden jsme kempovali na Islandu a věříme, že tato zkušenost prohloubila naše pochopení tohoto místa.

Kromě toho existuje několik pádných praktických argumentů ve prospěch kempování na Islandu. Mimo Reykjavík není mnoho míst k pobytu. Přestože je po venkově rozmístěno několik menších penzionů a penzionů na farmách, pobyt v hotelu může být omezující. (a drahé).

Na druhou stranu je Island domovem stovek kempů, z nichž mnohé se nacházejí v blízkosti některých z nejúchvatnějších přírodních památek na ostrově.

Kempování vám tak dává flexibilitu cestovat kamkoli vás otevřená silnice může vzít vaší vlastní rychlostí. V zemi, kde jsou cestovní výdaje již nyní vysoké, může kempování dále snížit náklady.

V tomto příspěvku sdílíme všechny informace, které jsme objevili při organizování našeho výletu na poloostrov Snaefellsnes a našeho itineráře Ring Road. Upřímně doufáme, že vám tento článek bude užitečný, když se budete připravovat na své vlastní nezapomenutelné kempování na Islandu!

Kde se dá na Islandu kempovat?

kempovani-island

Je pochopitelné, že kolem tohoto tématu panuje mnoho nejasností. Během našeho průzkumu před cestou jsme objevili HODNĚ zastaralých materiálů online od cestovatelských blogerů, kteří předtím na Islandu stanovali. Od té doby došlo ke změnám v předpisech pro kempování na Islandu, takže jsme chtěli nabídnout nejnovější podrobnosti.

Island zavedl nový zákon týkající se kempování v roce 2015. Podle legislativy MUSÍTE zůstat v zavedeném kempu, pokud cestujete v obytném voze nebo autě se střešním stanem NEBO získat písemné povolení vlastníka pozemku k kempování na jeho pozemku. (včetně zemědělské půdy).

Z webových stránek Islandské agentury pro životní prostředí:

Je nezákonné strávit noc ve stanových přívěsech, stanových karavanech, karavanech, obytných dodávkách a podobně mimo organizované kempy nebo městské oblasti, pokud k tomu vlastník pozemku nebo držitel práv nedal souhlas.

Kde mohu kempovat? Je kempování na divoko povolené?

kde-kempovat-na-islandu

  • Na veřejných cestách v obydlených oblastech si můžete postavit tradiční kempingový stan na jednu noc na neobdělávané půdě, pokud v bezprostřední blízkosti není kemp a majitel pozemku neomezil nebo nezakázal přístup, průchod nebo pobyt v oblasti pomocí značky na branách a pěších cestách.
  • Podél veřejných cest v neobydlených oblastech si můžete postavit tradiční kempingový stan na soukromém nebo národním pozemku.
  • Mimo veřejné cesty si můžete postavit tradiční kempingový stan, buď na soukromém nebo národním pozemku, pokud není uvedeno jinak ve zvláštních pravidlech, která se mohou vztahovat na danou oblast pozemku.

Kdy musím získat povolení vlastníka pozemku nebo držitele práv?

  • Pokud plánujete kempovat v blízkosti míst lidského obydlí nebo farem.
  • Pokud plánujete kempovat déle než jednu noc.
  • Pokud plánujete postavit více než tři stany.
  • Pokud je půda obdělávána.
  • Pokud plánujete používat stanové přívěsy, stanové karavany, karavany, obytné vozy nebo podobné mimo organizované kempy nebo městské oblasti.“

Navzdory skutečnosti, že na některých místech Islandu můžete divoce kempovat, pokud cestujete autem a používáte tradiční kempingový stan, pravděpodobně bude lepší zůstat v zavedeném kempu.

Pokud cestujete v obytném voze, jsou vaše možnosti značně omezené (pokud nechcete požádat vlastníky pozemků o povolení; přiznejme si to: s více než 2 miliony turistů, kteří ročně navštíví zemi, jsem si jistý, že mnoho vlastníků pozemků to nezajímá vzít na sebe břemeno nechat každého tábořit na jeho pozemku.

Dobrou zprávou je, že na Islandu je spousta kempů, které lze snadno najít a nabízejí zařízení, jako je tekoucí voda, koupelny a sprchy.

Chcete-li se dozvědět více, pokračujte ve čtení!

Co si vzít sebou do kempu?

Při kempování v autě či stanování na Islandu důrazně doporučujeme vzít si teplý spacák.

Pokud máte v úmyslu připravit si vlastní jídlo, doporučujeme na začátku dovolené zakoupit trvanlivé potraviny spolu s čímkoli jiným. Všechny karavany jsou vybaveny nádobím, hrncem a pánví a nádobou na vodu, abyste si mohli pohodlně připravovat jídlo.

Cena kempů: Kolik stojí kempy na Islandu?

Na Islandu je kempování zdaleka nejlevnějším typem ubytování. Ceny v kempech se mohou pohybovat od 1375 ISK do 2750 ISK, nebo zhruba 200 až 450 Kč na osobu. Za některé vybavení může být účtován příplatek, ten se však liší kemp od kempu.

Dá se na Islandu v kempech platit kartou?

Ano, mnoho islandských kempů přijímá platbu kartou, včetně kreditních a debetních karet. Vždy je však dobré se předem informovat u konkrétního kempu, abyste si potvrdili jejich akceptované způsoby platby.

Některé kempy mohou přijímat pouze hotovost nebo vyžadovat platbu předem, takže je důležité znát jejich zásady předem, abyste předešli jakýmkoli problémům. Navíc je dobré mít s sebou na cesty na Island nějakou hotovost, protože některé menší podniky, zejména ve vzdálenějších oblastech, nemusí přijímat platby kartou.

Je potřeba si rezervovat kempy předem?

Ne, vstup do kempů na Islandu nevyžaduje rezervaci předem. Pokud však plánujete návštěvu během nejrušnější sezóny, doporučujeme zavolat předem nebo zkontrolovat plán předem, abyste se ujistili, že jsou volná místa. Aplikace parka.is umožňuje uživatelům rezervovat si většinu kempů.

Co je Camping card?

Camping Card je slevová karta, která poskytuje zlevněný přístup do sítě zúčastněných kempů na Islandu. Kartu lze zakoupit online nebo osobně ve vybraných obchodech a je výhodná pouze po omezenou dobu, často od května do září.

Držitelé karet mohou s Camping Card pobývat v zúčastněných kempech po celém Islandu za snížený poplatek, což může představovat významnou úsporu pro ty, kteří chtějí kempovat na delší dobu. V závislosti na vybavení kempu se karta běžně vztahuje na dvě osoby a až čtyři děti a lze ji použít pro kempování ve stanu, kempování v karavanech nebo kempování v obytném automobilu.

Kempování v Reykjavíku

Plně vybavený kemp je jen 3 kilometry (1,8 míle) na kole nebo autem od centra města a nachází se v blízkosti geotermálního koupaliště Laugardalslaug. Systém veřejné dopravy v Reykjavíku je docela dobrý a přímo před kempem jsou autobusové zastávky.

Kemp Reykjavík je poměrně přeplněný, ale opravdu dobře vybavený. Existují police, kde lze sdílet zbytky, a rozsah položek, které lze zakoupit, je ohromující. Náhodné položky vybavení, jako jsou mapy, rukavice, čepice, bundy a dokonce i boty, lze nalézt, ale nejrozšířenějším zbožím jsou potraviny a také vybavení na vaření a koupání.

Přečtěte si: Cestopis Island na kole

Pokud hledáte méně přeplněné místo k pobytu, v oblasti hlavního města jsou další tři kempy. Nejlepší je kemp Mosskogar, který se nachází mimo Mossfellbær.

Kdy kempovat na Islandu?

Léto je nejlepší čas na kempování na Islandu. To je důvod, proč většina táborníků staví své stany během měsíců června, července a srpna. Toto je roční období, kdy je počasí nejpříjemnější, slunce svítí celou noc a krajina je nejnádhernější.

Od května do října mohou nejodvážnější cestovatelé s potřebným vybavením a dovednostmi v drsných podmínkách vyrazit do kempu. Naproti tomu silnice ve vnitrozemí jsou otevřené pouze od konce června do začátku září.

Nejlepší doporučené kempy na Islandu

Mosskógar Campsite

mosskogar-kemp-na-islandu

Pokud chcete zůstat několik dní v Reykjavíku a udělat si výlet na Zlatý okruh, Mosskógar je ideální základnou pro váš obytný vůz. Kemp je ideálně umístěn v Mosfellsbaer, přímo uprostřed centra Reykjavíku a národního parku Thingvellir.

Þakgil Campsite

pakgil-camp-island

Kemp Þakgil je bezpochyby jedním z nejúžasnějších kempů v zemi. Všechno na místě je jedinečné, počínaje výhledy z nezpevněné cesty, která tam vede. Po příjezdu je v okolí mnoho turistických cest. Některé z nich nabízí se nejkrásnější a nejbarevnější scenérie jižního Islandu. Společný prostor kempu je dokonce uvnitř jeskyně; stojí za námahu se sem dostat. O tom je kempování na Islandu.

Kemp Faxi

kemp-vodopad-faxi

Faxi je fantastická oblast pro kempování, pokud jedete karavanem mezi atrakcemi Golden Circle, protože je to jen 10 kilometrů od Geysiru. (jedna z hlavních atrakcí Zlatého kruhu).

Kemp se nachází přímo u vodopádu a hosté mají úchvatný výhled na řeky Faxi a Tungufljót. Nemluvě o poklidném zvuku tekoucí vody, který vás v noci ukolébá v dodávce. V kempu je tekoucí studená voda, kuchyňské potřeby a koupelny. Na místě je také restaurace a v okolí je několik nádherných turistických cest.

Ásbyrgi Campsite

asbyrgi-kemp-island

Kemp Jökulsárglújfur/Ásbyrgi je jednou z nejpříjemnějších oblastí pro kempování na Islandu. Poskytuje dostatek prostoru pro všechny příchozí mezi vzrostlými stromy a v úžasném prostředí kaňonu Sbyrgi.

Kemp u jezera Úlfljótsvatn

kemp-ufljotvatn-island

Absolutně nejlepší kemp pro děti na Islandu je bezesporu Úlfljótsvatn, který provozují skauti. Kemp se nachází u jezera Úlfljótsvatn, které leží jihovýchodně od Þingvallavatn. V kempu jsou výjimečná hřiště s lezeckou věží, fotbalovým hřištěm, volejbalovým hřištěm a frisbee golfovým hřištěm.

Kemp má velké rovné plochy u jezera a zařízení zahrnuje toalety, sprchy, tekoucí teplou a studenou vodu u umyvadel v kempu, lavičky a grily jsou kolem areálu. Hosté mají také přístup k vnitřnímu zařízení a k vaření, elektřina je k dispozici a rybaření je zahrnuto v ceně kempu. V areálu se nachází servisní středisko s malým maloobchodem a informačním centrem. O víkendech jsou k dispozici doplňkové služby, půjčovna lodí a můžete si vyzkoušet lukostřelbu a horolezectví.

Egilsstaðir Campsite 

kemp-egilsstadir-island

Kemp Egilsstadir je fantastickou volbou pro ty, kteří cestují po východním Islandu. K dispozici je mnoho vymožeností, nemluvě o místních supermarketech Nettó a Bónus, kde si můžete doplnit zásoby.

Další informace o Islandu: