Reykjavík

Hlavním a největším městem Islandu je Reykjavík. Tvoří tzv. Great Reykjavík, rozsáhlý městský komplex, kde žijí 2/3 obyvatel ostrova spolu se sousedními osadami.

I přes to, že nezabírá mnoho místa, je turistická čtvrť islandské metropole domovem řady zajímavých atrakcí. Muzea, různé zelené oblasti, historická čtvrť s nízkopodlažními budovami, nespočet nástěnných maleb nebo přestavěná přístavní oblast jsou jen některé z atrakcí, které se návštěvníkům otevírají. Je také obtížné ignorovat nádherné prostředí v zátoce Faxaflói s impozantním pohořím v pozadí.

Nejlepší památky, památky a zajímavá místa v Reykjavku, které byste měli vidět a navštívit, když jste v hlavním městě Islandu, jsou uvedeny v našem cestovním průvodci. Pár užitečných tipů, jak si usnadnit prohlídku památek, najdete v druhé části našeho příspěvku a na závěr jsme pro vás zařadili i stručné historické pozadí.

Jak navštívit Reykjavík?

 

Historická čtvrť je dostatečně kompaktní, aby se dala snadno projít.

Maják Grótta (přibližně 4 km od Starého přístavu), údolí Elliaárdalur (asi 6 km od centra města) a skanzen Árbaer (asi 8 km od centra města) jsou tři atrakce, které jsou nejdále daleko od centra města.

Zatímco k prvnímu z nich se dostanete příjemnou cestou podél oceánu, k dalším je praktičtější dostat se autobusem, abyste ušetřili čas.

Většina návštěvníků se při prohlídce ostrova zastaví v hlavním městě města jen krátce. Ale pokud ji chceme lépe poznat, potřebujeme naplánovat alespoň 2 celé dny.

Atrakce v Reykjavíku – co vidět a co navštívit?

Na nejvyšším kopci ve městě, na jižním okraji historické čtvrti, se nachází jedna z nejznámějších staveb hlavního města. Guðjón Samúelsson vytvořil luteránský kostel Hallgrímskirkja a jeho designový koncept odkazuje na skandinávskou gotiku a islandskou přírodu.

Stavební proces trval více než 40 let a byl plný kontroverzí (například městští radní si vynutili rozšíření věže, aby jejich chrám mohl svou výškou překonat katolickou katedrálu). V důsledku toho byl postaven kostel s neobvyklou fasádou s věží vysokou 74,5 metru, což z něj činí nejvyšší stavbu ve městě.

Národní muzeum Islandu

Islandské národní muzeum (Þjóðminjasafn Íslands) je fantastickým místem, kam se můžete vydat, abyste se dozvěděli více o minulosti a současnosti tohoto malého národa. Ve sbírce zařízení jsou zastoupeny artefakty od raného osídlení ostrova až po současnost. Jsou zde dvě patra expozic. Kromě toho je zde výstava fotografií, kterou si můžeme prohlédnout.

Islanďané se mohou pochlubit tím, že nikdy nebyli válečným národem a dokonce ani nevytvářeli žádné zbraně. V první části muzea, která je věnována nejstarším osadníkům a době Vikingů, mnoho mečů, štítů nebo přileb neuvidíme.

Existují však votivní sochy (jedna z nich možná zobrazuje samotného Odina), šperky nebo běžné předměty používané například v zemědělství, rybaření nebo při práci řemeslníků (například kovářů). Na zemi byl nakreslen tvar lodi, která mohla přivézt první osadníky na ostrov.

Doporučuje se naplánovat si, že tam strávíte 90 až 120 minut ve svém volném čase.

Árbæjarsafn

Okolí Reykjavíku se začalo měnit se začátkem 20. století. Už tu nebyly žádné dřevěné chatrče nebo nevýrazné stavby. Proces přeměny malé lidové vesnice na plně rozvinuté město, které dnes známe, se s každým dalším desetiletím zvětšoval.

Místní aktivisté najednou pochopili, že odkaz jejich předků brzy odejde navždy. Proto bylo rozhodnuto navrhnout skandinávský skanzen, kde by mohly být zachovány některé staré stavby.

Historické centrum: památky, barevné budovy a street art

Nejstarší část Reykjavíku se vyznačuje nízkopodlažními stavbami, živými fasádami a četnými příklady velkého pouličního umění. Skutečnost, že se ráz této oblasti v důsledku nárůstu turistů mění, by však neměla být překvapivá. Otevřelo se mnoho obchodů, které obstarávají turisty (nabízejí suvenýry nebo výrobky z islandské vlny), a některé restaurace začaly podávat typické kontinentální pokrmy.

Ulice Laugavegur je nejvýznamnější ulicí starého města. Najdete zde mnoho obchodů, butiků, kaváren a hospod. Někdy vám ten druhý dá kus fermentovaného žraloka výměnou za sklenici chlastu, ale radíme vám, abyste si dvakrát rozmysleli, než přijmete obchod.

Na Laugavegur 23 budeme svědky jednoho z nejvíce fascinujících příkladů pouličního umění.

Harpa

harpa-reykjavik-island

V moderní, celoskleněné konstrukci s názvem Harpa se nachází sál pro představení a konferenční centrum. Při návštěvě hlavního města Islandu, Reykjavku, je těžké vyhnout se alespoň jednou vidět stavbu, protože je jedním z emblémů současného Reykjavku. Skleněná fasáda stojí za vidění ve dne i v noci, kdy její skleněné tvárnice září různými barvami.

Starý přístav

Jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Reykjavíku je v současnosti Starý přístav. Najdete zde mnoho atrakcí, včetně muzeí, barů a restaurací umístěných v bývalých administrativních nebo skladových budovách. Z přístavu odjíždějí také známé výlety za pozorováním velryb. V posledních letech přibyla v regionu řada současných staveb.

Když bylo hlavní město Islandu ještě malým městem, přístavní oblast byla postavena na přelomu 19. a 20. století. K oficiálnímu otevření došlo 16. listopadu 1917 a stavební práce začaly 8. března 1913.

Nový přístav sloužil jako motor hlavního města. Město může zažít rychlou expanzi v důsledku rybolovu a exportu. Ekonomika ostrova se však během několika posledních desetiletí výrazně změnila.

Sun Voyager a procházka po pobřeží

sunvoyager-reykjavik-island

Téměř šest tun nerezové oceli a více než 3000 pracovních hodin.

17 metrů vysoká ocelová věž zvaná Sun Voyager, která připomíná vikingskou loď. Byl umístěn na žulovém podstavci, který vyčníval do vody. Přímo za ní je výhled na okouzlující pohoří Esja.

Perlan

Komplex Perlan je dokonalým příkladem toho, jak efektivně a působivě revitalizovat zaniklé průmyslové budovy. Byl zkonstruován v první dekádě 90. let minulého století a jeho základem byla řada zásobníků teplé vody.

Nejznámějším prvkem budovy je panoramatická vyhlídková plošina, ze které návštěvníci vidí celou planetu. Terasa je venku, což na jednu stranu zajišťuje fantastickou viditelnost (i když kvůli vzdálenosti neuvidíme detaily budov v centru města), na druhou stranu je vhodné vzít si teplé oblečení. v případě silného větru! Výtahem vyjedeme do čtvrtého patra a po zakoupení vstupenky vstoupíme na vyhlídkovou terasu.

Koupele Kvika

kvika-koupele-reykjavik

Kvika, malé žulové jezírko s hloubkou maximálně 30 cm, se nachází asi 300 metrů před Gróttou a vodu zásobují horkými prameny. Na celém Islandu je to s největší pravděpodobností nejmenší stavba svého druhu.

Bazén vytvořil stejný umělec, löf Nordal, který také vytvořil kopec ufa. Přestože je vhodné předem zkontrolovat teplotu vody, odvážnější čtenáři si v ní mohou zkusit namočit nohy. Souřadnice objektu jsou 64,162383, -22,008267.
Nedaleko Kviky je chatrč na sušení ryb.

Údolí Elliðaárdalur

Nebýt nedalekých hor, islandské hlavní město by patřilo k nejhustěji osídleným městům světa a možná bychom si ani neuvědomili, že jsme navštívili ostrov proslulý svými přírodními krásami.

Známé rysy islandské přírody si naštěstí můžeme užít i v Reykjavíku. Bujné údolí Elliaárdalur se nachází mimo město a paradoxně vede vedle rušné silnice 41.

Další informace o Islandu: