pocasi-island

Počasí na Islandu

Chystáte se na výlet a nejste si jisti, jaké počasí na Islandu očekávat? S rozpisem všeho od průměrné měsíční teploty na Islandu po počet hodin denního světla a možnost deště, máme pro vás vše.

Pokud se vám počasí nelíbí, počkejte pět minut a změní se na něco jiného

Islandské počasí je nevyzpytatelné, jak již bylo řečeno. Můžete se obléknout do teplého dne po probuzení do slunce, které svítí oknem, ale jakmile otevřete hlavní dveře k odchodu, může vás přivítat bouřka.

island-pocasi-v-lete

A naopak, větrná bouře se může objevit z ničeho nic, když cestujete po Zlatém okruhu nebo Ring Road v krásných, klidných podmínkách. Na Islandu je možné začít den suchým počasím na jihu, než se přesunete na sever a potkáte sněhovou bouři. Začínáte si dělat obrázek?

Nejlepším postupem je prostě jít s proudem, protože počasí na Islandu je nestálé a nikdo ho nemůže ovlivnit.

Buďte přizpůsobiví ve svém plánování a ponechte ve svém itineráři Islandu dostatečný prostor.

Nejen kvůli rezervaci hotelu nebo letu, ale také proto, abyste nemuseli cestovat za nebezpečných povětrnostních podmínek.

Před vaším odjezdem je tak potřeba připravit se na pár věcí:

  • Vítr je tu téměř neustále – Na Islandu je vítr téměř vždy přítomen, bez ohledu na roční dobu; silné větry se však vyskytují častěji v zimě než v létě. Rychlost větru může od podzimu do jara dosahovat v průměru až 15 mil za hodinu, což je téměř dvakrát rychleji než v létě (neboli 24 kilometrů za hodinu). Prosinec až únor, během vrcholu zimy, jsou největrnější měsíce.
  • Často se zde mohou objevovat bouřky a vichřice – Pravděpodobnost, že během pobytu zažijete alespoň jeden bouřlivý den, závisí na tom, kde na Islandu se nacházíte. Od září do března, podzimní a zimní měsíce jsou obdobím, kdy se bouřky vyskytují nejčastěji. Jakýkoli meteorologický výskyt s rychlostí větru vyšší než 65 km/h nebo 40 mph se na Islandu označuje jako bouře.

Pravděpodobnost bouře je nižší v částech Islandu s větším počtem obyvatel, jako je oblast kolem Reykjavíku, kde se může vyskytnout jen 10 bouří ročně.

Pokud se však nacházíte v severních nebo středních oblastech Islandu, jako je vnitrozemí, můžete očekávat častější bouře, až jednu bouři každých 10 dní.

Jaký je nejteplejší měsíc na Islandu?

island-pocasi-leto

Jedním z nejlepších měsíců pro cestování na Island je často červenec, kdy průměrné letní teploty dosahují 14,5 °.

Je důležité si uvědomit, že islandské prostředí se s ubíhajícími ročními obdobími dramaticky mění a dává vám možnost zažít různé aktivity. Pokud pojedete v nejteplejším období roku, nebudete muset utrácet jmění za drahé termo oblečení a vybavení.

Jaký je nejchladnější měsíc na Islandu?

pocasi-v-zime

Island je mrazivá země. V lednu, nejchladnější měsíc v roce, můžete očekávat teploty mezi -3° až do +2° .

I když zde není z hlediska cestovního ruchu tolik živo jako v létě, stále přitahuje cestovatele, kteří chtějí vidět polární záři, protože je na to ideální čas.

Můžete chodit po ledovcích, prozkoumávat zamrzlé vodopády a chodit do ledových jeskyní se správným vybavením, včetně parku, sněhulí, maček a silných rukavic. A pokud vás přepadne zima, vždy můžete rozmrazit ve vířivce.

Průměrná teplota na Islandu

V závislosti na lokalitě se mohou islandské teploty měnit.

Průměrná letní teplota v Reykjavíku je +12°C, zatímco průměrná zimní teplota jsou +2°C.

Přesto se kvůli nevyzpytatelnému počasí na Islandu v závislosti na ročním období mohou teploty pohybovat od 25 ° do -10 ° . To platí pro celou jižní oblast, protože zimy jsou krutější a sněhovější, jak se vzdálenost od severu zmenšuje.

Teplota na ostrově se může lišit až o 5–20 stupňů v závislosti na tom, kde se nacházíte.

Jaký je nejlepší čas pro zájezd na Island?

nejteplejsi-mesic-island

Na Islandu je nejteplejší počasí v létě, a proto jsou červenec a srpen tradičně nejrušnějšími obdobími cestování. Přesto červen láká díky stálému dennímu světlu téměř tolik turistů jako vrchol léta, podobně pak září nabízí přijatelné teploty a ceny za půjčení auta i ubytování jsou již mnohem příznívější.

Další informace o Islandu: