Letiště Keflavík na Islandu

Letiště Keflavík je nejvýznamnějším islandským letištěm s až 10 miliony cestujících ročně.  Letiště se nachází v západní části poloostrova Reykjanes a je přibližně 50 kilometrů od Reykjavíku. Doba jízdy mezi letištěm a hlavním městem země je přibližně 45 minut.

Letiště Keflavík – základní informace

 • celý název v angličtině: Keflavík International Airport (někdy také známé jako Reykjavík–Keflavík Airport)
 • celé jméno v islandštině: Keflavíkurflugvöllur
 • IATA kód – KEF
 • adresa: Keflavíkurflugvöllur, 235 Keflavík, Island
 • počet terminálů: 1
 • otevírací doba: otevřeno 24/7

Letiště vybudovali Američané za 2. světové války (otevřeno bylo 24. března 1943) a zpočátku sloužilo vojenským účelům. Po válce bylo letiště využíváno i pro civilní lety.

V roce 1987 byla dokončena výstavba nového terminálu, který byl pojmenován po Leifu Eriksonovi. Předpokládá se, že Erikson byl prvním Evropanem, který vkročil do Severní Ameriky, pět století před Kryštofem Kolumbem.

Na letišti je bezplatná wifi síť s názvem Kefairport-FreeWifi.

Spaní na letišti Keflavík

Letiště Keflavík je v provozu 24 hodin denně. Mnoho turistů, aby ušetřili za poslední noc, přijíždí na letiště v noci nebo brzy ráno a čekají se zavazadly v hlavní hale.

Na letišti platí oficiální zákaz spaní vleže. Zaměstnanci letiště se probouzejí a oslovují cestující, kteří si lehli na zem nebo na lavičky. Pokud někdo usnul vsedě, ochranka ho většinou přejde bez jakékoli reakce.

Jak se dostanu z letiště Keflavík do az Reykjavíku?

Pokud se chcete dostat z letiště do hlavního města země, můžete využít: veřejnou dopravu, soukromé autobusy a taxíky.

Veřejná doprava z letiště Keflavik do Reykjavíku?

Nejlevnější způsob, jak se dostat do Reykjavíku, je využít veřejné autobusy provozované společností Strætó. Na trase letiště – Reykjavík jezdí autobus číslo 55.

Tyto autobusy však nejezdí příliš často, cca 10x denně a jejich jízdní řády se nijak neshodují s příjezdy a odjezdy. Doba jízdy je přibližně 70 minut.
Pozornost! Některé spoje na lince 55 jezdí pouze do stanice Fjörður. V tomto případě musíme ve stanici Fjörður přestoupit na autobusovou linku 1 směr Reykjavík.

Autobus staví v hlavním městě na autobusovém nádraží Umferðarmiðstöðin (BSÍ).

Jízdenku si můžeme koupit u řidiče, ale v případě hotovostních plateb musíme mít odečtenou částku u sebe. Cena je 1960 korun (60,17 PLN) pro dospělé a 980 korun (30,09 PLN) pro mládež ve věku 12-17 let, seniory nad 67 let a osoby se zdravotním postižením. Mladší děti cestují zdarma.
Aktuální informace o autobusové lince 55 naleznete na této stránce.

Autobusy provozované soukromými společnostmi

Mnohem pohodlnější způsob, jak se dostat do hlavního města země, je využít některou ze tří soukromých společností, které provozují kyvadlové autobusy z letiště do Reykjavíku. Jsou to: Airport Direct, Flybus a Grey Line.

Jízdní řády autobusů jsou přizpůsobeny časům příjezdu a jezdí sedm dní v týdnu. Navíc je doba jízdy kratší a při nákupu jízdenky online se nebudete muset bát o místo v autobuse.

Všechny společnosti nabízejí navíc placenou možnost dopravy do vybraného hotelu (a vyzvednutí z hotelu na zpáteční cestě).

Ceny za jízdu jsou závislé na sezóně a stává se, že v zimě ceny klesnou až o 1/3. Vždy se vyplatí znovu zkontrolovat ceny na oficiálních stránkách, protože se často mění.

Pozor! Každá ze společností zastavuje v hlavním městě na jiné stanici/místě. Před výběrem konkrétního dopravce bychom si měli ověřit konečnou stanici na jeho oficiálních stránkách.

Airport Direct

Airport Direct nabízí spojení z letiště Keflavík do terminálu Reykjavík (adresa: Skógarhlíð 10, Reykjavík, Island). Doba jízdy je přibližně 45 minut.
Cena za jednosměrnou cestu začíná od 2900 kr (89,03 PLN). Možnost s doručením do vybraného hotelu je příplatek 1000 kr (30,70 PLN).

Každý cestující má povoleno jedno velké zavazadlo o hmotnosti až 23 kilogramů. Více praktických informací o podmínkách cestování naleznete zde.
Pokud zvolíte možnost odjezdu z hotelu, dostáváme se nejprve na konečnou stanici, kde přesedneme na autobus, který nás doveze na místo.

 • Na zpáteční cestě nás vyzvednou přibližně 30 minut před odjezdem autobusu.
 • Více informací o předání nebo vyzvednutí hotelu naleznete zde.
  Jízdní řády jsou přizpůsobeny příjezdům a odjezdům. Přesný harmonogram naleznete zde.Vstupenky lze zakoupit na tomto webu.
 • Dopravce Airport Direct nabízí i dražší cesty malými autobusy přímo do hotelu, tedy bez nutnosti přestupu po dojezdu do hlavního města. Tato možnost se nazývá Airport Direct Premium a stojí od 6 590 kr (202,31 PLN) na osobu. Více informací naleznete zde.

Flybus

Druhým dopravcem nabízejícím přístup do hlavního města je Flybus, který nabízí letenky ve dvou variantách:
s přístupem na autobusové nádraží  (BSÍ) [standardní varianta], s doručením přímo do hotelu [možnost flybus+].
Podobně to funguje i opačně – při zpáteční cestě nás můžeme vyzvednout z hotelu cca 30 minut před odletem (varianta flybus+) nebo se sami objevit na autobusovém terminálu (standardní varianta).

Možnost flybus+ je organizována tak, že vystoupíme společně s ostatními cestujícími na autobusovém nádraží a poté přestoupíme na menší autobus, který nás doveze do vybraného zařízení. Pokud jste si vybrali hotel nacházející se v oblasti s omezeným přístupem pro autobusy, měli byste se podívat na tento jízdní řád.
Doba jízdy z letiště na terminál je přibližně 45 minut. Pokud jsme zvolili variantu flybus+, může nám čas příjezdu do vybraného zařízení prodloužit cestu až dvojnásobně.
Autobusy FlyBus jezdí v souladu s příletovými časy a odjíždějí přibližně 45 minut po každém letu. Společnost na svém webu ujišťuje, že jejich autobusy čekají i v případě zpoždění letu.

Jízdné je 3 499 kr (107,42 PLN). Za variantu flybus+ zaplatíme 1 100 kr (33,77 PLN). Mládež ve věku 6-15 let platí poloviční cenu a děti do 6 let cestují zdarma.
Více informací (včetně jízdních řádů) naleznete na této stránce.

Gray Line Airport Express

Třetím dopravcem je společnost Gray Line, která provozuje linku Airport Express.
Cena jízdného začíná na 2 977 kr (91,39 PLN) jednosměrně pro dospělého a přibližně poloviční cena pro děti a teenagery ve věku 12–15 let. Děti do 12 let cestují zdarma.
Doba jízdy je přibližně 45 minut. Více informací naleznete zde.

Taxi

Nejdražší způsob, jak se dostat z letiště do Reykjavíku, je taxi. Ceny jízdy se odvíjejí od toho, zda si jízdu objednáme předem na webu (pak může být cena pevná), nebo zda chytíme taxi přímo na terminálu a jedeme na základě taxametru.

Před nástupem do taxíku se vždy zeptejte řidiče na konečnou cenu. A ujistěte se, že je to pevná částka nebo jen odhad na základě jeho zkušeností. Na internetu lze najít mnoho negativních zkušeností turistů, kteří za jízdu zaplatili přes 800 PLN.
Příklady taxi společností nabízejících předem objednanou přepravu s pevným poplatkem.

Společnost BSR nabízí transfer z letiště ve dvou variantách. Cena pro skupinu cestujících od 1 do 4 je 16 500 kr (506,55 PLN), zatímco cena pro skupinu cestujících od 5 do 8 je 21 500 kr (660,05 PLN).
Hreyfill má o něco vyšší ceny. Pro 1 až 4 osoby je cena 18 000 Kč (552,60 PLN) a pro 5 až 8 osob 23 500 Kč (721,45 PLN).
Pozornost! Ceny výše uvedených jízd platí pouze při objednání taxi předem na stránkách konkrétní společnosti. Pokud chytíme taxi stejných společností přímo z terminálu, můžeme zaplatit až o několik desítek procent více.

Půjčte si auto na letišti v Keflavíku

Mnoho turistů přistávajících na letišti Keflavík okamžitě přesedne do půjčovny. Před půjčením auta bychom ale měli pamatovat na to, že vyzvednout auto je možné třemi způsoby.

Nejvýhodnější je půjčit si auto od společnosti, která má svůj stánek přímo na letišti. V tomto případě vše zařídíme v okně po opuštění terminálu a vyzvedneme auto z parkoviště vedle. Na konci necháváme auto na parkovišti u letiště, odkud nás autobus odveze k samotnému terminálu.
Dalším řešením je půjčit si auto od některé ze společností, která nabízí zdarma kyvadlový autobus z letiště na místo vyzvednutí. Autobusová zastávka (Car Rental Shuttle Bus) je přibližně 200 metrů od východu z terminálu. Krytý průchod lze snadno najít a těžko se ztratit. Kyvadlová doprava jezdí pravidelně 24/7. Mezi společnosti nabízející toto řešení patří: Alamo a dolar.
Poslední možností je zvolit si služby společnosti, která nemá stání na letišti nebo kyvadlový autobus na místo vyzvednutí. V tomto případě by nás měl z letiště vyzvednout zaměstnanec a doprovodit nás do sídla společnosti, odkud si auto vyzvedneme
Všechny možnosti mají své pro a proti. Společnosti působící zcela mimo letiště mohou mít někdy lepší pojistné podmínky nebo ceny (i když tomu tak není vždy, pokaždé byste si měli pečlivě přečíst pojistné podmínky).
Vyplatí se také předem ověřit podmínky vyzvednutí a vrácení vozu – například zda můžeme auto vrátit v noci. V případě společností působících na letišti neztrácíme čas po příletu a nemusíme se obávat zpoždění při návratu na letiště.

Pokud navštívíme Island na dovolené, neměli bychom nechávat pronájem auta na poslední chvíli a to minimálně ze dvou důvodů. Za prvé, blíž k sezóně jsou ceny vyšší. Menší půjčovny mají navíc omezený počet aut, takže se může stát, že si vyhlédnutý model nebudeme moci půjčit.

Více informací o podmínkách na islandských silnicích naleznete v našem článku: Cestování autem po Islandu – půjčovna, silnice, nebezpečí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *