silnice-na-islandu

Silnice na Islandu

Výlety po Islandu ve vlastním nebo vypůjčeném autě jsou běžným způsobem dopravy. Krajina podél cesty je rozmanitá a velkolepá. Tato nádherná a drsná scenérie však může poskytnout překážky, se kterými se řidiči v jiných zemích možná nesetkali. Ujistěte se, že jste plně vybaveni a obeznámeni s pravidly silničního provozu.

Ale z pohledu kontinentálního Evropana se situace jeví zcela odlišná: prázdné silnice táhnoucí se, kam až oko dohlédne, každých 20 minut se ve zpětném zrcátku rozbliká přední světlo a většinou by se dalo jet uprostřed. jízdního pruhu (protože jen zřídka se blíží auto), poslouchejte hudbu a užívejte si scenérii!

Na Islandu máte obecně povoleno řídit jakýkoli typ silnice, pokud nebyla z jakéhokoli důvodu blokována pro provoz. Protože však každá autopůjčovna má jiné podmínky, je důležité, abyste si prostudovali smlouvu o pronájmu nebo se u přepážky zeptali, zda máte v úmyslu jezdit po nějakých neobvyklých typech silnic.

Při cestování po Islandu se vyplatí strávit nějaký čas plánováním svých tras předem, protože budete mít lepší přehled o typech silnic, po kterých pojedete, a můžete si podle toho zarezervovat vhodné vozidlo a získat vhodné pojištění.

Typy silnic na Islandu

Vnitrostátní silnice jsou veřejné a jejich použití není zpoplatněno. Kromě několika poplatků za tunely se na Islandu neplatí žádné mýtné.

Pět skupin, do kterých jsou národní silnice rozděleny, jsou následující:

Hlavní silnice

hlavni-silnice-island

Hlavní součástí islandské silniční sítě jsou jeho hlavní silnice.  Mezi hlavní komunikace patří také silnice, které spojují blízké obce s metropolitním regionem. V některých případech se hlavní silniční síť rozšiřuje na letiště a přístavy, které jsou klíčové pro přepravu zboží a/nebo turistů.

Hlavní tahy jsou asfaltované a často v dobrém stavu.

Hlavní silnice ve vnitrozemí

hlavni-silnice-vnitrozemi-island

Islandskou vysočinou procházejí hlavní vysokohorské silnice. Vnitrozemí národa tvoří tyto oblasti hor, jezer, ledovců a řek. Vzhledem k tomu, že jsou označeny F před číslem trasy, jsou primární vysokohorské dálnice často označovány jako „silnice F“.

Obvykle je tento druh silnice uzavřen za nepříznivého počasí a může zůstat uzavřen i celou zimu. Malá auta je nedokážou bezpečně navigovat, protože jsou jen zřídka asfaltovaná a pokrývají drsný a nerovný terén: Nejlepšími druhy aut jsou SUV, 4×4 a další silné modely.

Vedlejší silnice

vedlejsi-silnice-island

Tyto islandské dálnice se vinou podél pobřeží země. Propojují oblasti menších měst nebo vesnic s primárními silnicemi kvůli jejich menší velikosti. Kromě toho propojují národní parky, trajekty a turistické atrakce s hlavními silnicemi a horskými silnicemi.

V závislosti na tom, kde jsou a jak dobře jsou používány, se bude kvalita jejich údržby lišit. Jsou přístupné jakýmkoli vozidlem, ale vždy byste měli být opatrní.

Místní přístupové cesty

mistni-silnice-island

Místní přístupové cesty spojují zalidněné regiony s místy, jako jsou továrny, kostely, farmy, veřejné školy a další veřejná zařízení. Skupinu nejvýše 30 letních sídel lze napojit na vedlejší nebo hlavní komunikaci také místní příjezdovou komunikací. Rychlostní limit je často relativně nízký a tyto silnice jsou obecně v dobrém stavu.

Silnice F-roads

f-roads-island

Islandská vysočina je dostupná po F-silnicích. Jsou to nádherné cesty, ale také nesmírně obtížné a za určitých okolností i riskantní. Některé z těchto F-silnic mohou mít poměrně hluboké a široké řeky a také hodně volného štěrku.

Pokud jste nervózní řidič, doporučoval bych zůstat mimo silnice F.

F-roads nejsou k dispozici po celý rok z důvodu bezpečnosti a počasí. Ve skutečnosti jsou otevřené jen na krátkou chvíli. Některé dálnice se otevírají v červnu a jiné v červenci. Obvykle se zavírají mezi polovinou a koncem září.

Množství sněhu na silnicích a míra poškození, které utrpěly během zimních měsíců, určují, kdy mohou být silnice F znovu zprovozněny. Aby přežily objem provozu při jeho otevření, musí být silnice v dobrém stavu.

Nejoblíbenější F-Roads

Při půjčení auta ve většině případů uvede, zda je půjčovna vhodná pro F-roads či nikoliv. Jak již bylo zmíněno, půjčovny 4×4 jsou jediné půjčovny aut, které mají přístup na silnice F. Ne všechny vozy 4×4 však zvládnou každou F-road.

Jednou z nejoblíbenějších cest, které jsou přístupné přes F-silnice, je Landmannalaugar. Chcete-li se tam dostat, existují 3 hlavní trasy:

  1. Nejjednodušší trasa je: F208 (sever) a je dostupná pro většinu půjčoven 4×4, protože neobsahuje žádný přechod přes řeku. Cesta je však stále poměrně drsná.
  2. Druhou nejjednodušší cestou je F225 ze západu, která vyžaduje mnohem větší 4×4.
  3. Třetí a nejtěžší vstup, F208 z jihu. Řeka na této trase může být náročná, takže se za každou cenu vyhýbejte, pokud došlo k silnému dešti.

Je tam také F26. Sprengisandsleið, dlouhá štěrková cesta mezi ledovci Hofsjökull a Vatnajökull. Je zde také přechod přes řeku, takže je nutné zvednuté 4×4.

Stejně tak F206 (Lakagígar, Sopečná trhlina na jižním Islandu), které jsou zcela nepřístupné, pokud nejste ve vyvýšeném 4×4.

Existuje jedna silnice F, která je pouze částečně přístupná, a to F249 do Þórsmörku. Zavedli tam kyvadlovou dopravu, takže část trasy projedete, než přestoupíte na raketoplán, který dokáže překonat řeku.

Při půjčování auta si vždy pamatujte pozorně prostudovat zahrnutá a doplňková pojištění. Půjčovny aut na Islandu obvykle nemají pojištění podvozku vozidla nebo vodní škody způsobené přejezdem řek.

Vzhledem k podmínkám F-silnic jsou doporučená pojištění minimálně „Gravel Protection“ a „Super Collision Damage Waiver“. Silnice F představují vysoké riziko poškození, takže ochrana sebe a pronajatého vozu stojí za náklady ve srovnání s tím, co byste zaplatili, kdyby došlo k poškození vozidla.

Pravidla řízení na Islandu

Nyní vás provedeme krátkým přehledem pravidel silničního provozu na Islandu. Mějte tyto věci na paměti při plánování cesty a když jste na cestách.

Rychlostní limity na Islandu

Rychlostní limity na Islandu jsou velmi přísné a jsou vymáhány vysokými pokutami. Rychlostní kamery ukazují jejich tvář po celé islandské silniční síti. Takže i když možná nevíte, že jste překročili maximum, když se to stane, můžete být na konci vaší cesty potrestáni ošklivým účtem.

Rychlostní limity jsou stanoveny v kilometrech, takže pokud jste zvyklí na míle za hodinu, oprášte své znalosti o přesných převodech. Zde jsou limity pro různé typy silnic:

  • 90 km/h  na zpevněných venkovských silnicích
  • 80 km/h na prašných a štěrkových cestách
  • 50 km/h ve městech a obcích

Další zákony o jízdě

Islandské zákony vyžadují, aby všichni cestující ve vozidle používali bezpečnostní pás, ať už sedí vpředu nebo vzadu. Všechny děti musí navíc sedět ve vhodné autosedačce.

Další informace o Islandu: