Půjčení auta od místních

Půjčení auta na Islandu je především v hlavní sezóně drahá záležitost, kvůli množství turistů, kteří na Island přijíždí. Výdaje za půjčení auta se tak mohou stát tou nejdražší položkou vašeho pobytu na Islandu. I přesto, že na existuje fungují desítky půjčoven aut a karavanů, tou nejlevnější možností pronájmu vždy zůstává půjčení auta od místních jednotlivců, ať už jde o Čechy žijící na Islandu nebo přímo Islanďany.

Vyplatí se půjčit si auto od místních?

Pokud se chystáte vycestovat na Island s opravdu co nejnižšími náklady, pak může být půjčení auta od místních vaším ideálním řešením. Ceny jsou rozhodně levnější než v autopůjčovnách a to i před tím, než se do pronájmu započítá nejrůznější pojištění.

Už v základu jsou ceny od místních levnější zhruba o třetinu. Navíc si za nižší cenu, můžete pronajmout větší auto, než jaké nabízí autopůjčovny.


Pro příklad uvedu ceny za půjčení Dacia Duster na týden, v sezóně (červenec) ze stránky carrenters.is (půjčení od místních).

 • Cena zhruba 16 000 Kč na celý týden, vyzvednutí možné v Reykjavíku i v Keflavíku u letiště, pohon na všechny 4 kola

Oproti tomu za stejnou cenu si můžete od nejlevnější autopůjčovny pronajmout velmi malý Hyundai i10, s pohonem jen přední kola, kdy navíc budete potřebovat i kreditní kartu místo zálohy.

 • Nejlevnější Dacia Duster v autopůjčovně vychází v základu na 21 000 Kč, s pojištěním potom asi na 23 500 Kč.

Výhody a nevýhody

Půjčení auta od místních na Islandu může vypadat jako ideální volba a pokud jde vše bez problémů, opravdu tomu tak může být. Podívejme se na to, proč byste si měli půjčit auto raději od místních a jaké výhody to se sebou přináší.

Výhody

 • Cena
  Jak už jsme zmiňovali, cena je tím zásadním faktorem, proč se rozhodnout pro auto přímo od vlastníka a ne od autopůjčovny. Zmiňované stránky carrenters.is mají na webu dostupných mnoho vozidel, ovšem může se vám podařit najít i levnější varianty a to například na Facebookové stránce Čechů, žijících na Islandu.
 • Jazyk
  S tím souvisí i další plus. Pokud se chystáte na Island a vaše angličtina není dostatečně dobrá, abyste si dokázali auto půjčit a vyřešit vše, co je potřeba v případě nehody nebo poškození vozidla, mohlo by pro vás lepší si půjčit od některého z Čechů, kteří na Islandu žijí. Celá komunikace tak může probíhat napřímo, ve vašem rodném jazyce.
 • Kreditka
  Půjčovny vozů na Islandu v mnoha případech vyžadují kreditní kartu, anebo zálohu v hodnotě desítek tisíc korun. Pokud nemáte ani jedno, vaše možnosti se značně omezí. Tyhle povinnosti částečně odpadají v případě, že si půjčíte auto od místních, kteří kreditní kartu nikdy nevyžadují a záloha buď není, anebo je mnohem nižší.
 • Minimální věk
  Mnoho z půjčoven nepronajímá své vozy mladým řidičům, anebo je cena za půjčení vyšší. Pokud máte řidičský průkaz pouze kratší dobu, mohou být vozy z Carrenters.is nebo od Čechů na Islandu tím, co vás „zachrání“.

Nevýhody

V případě, že si půjčíte auto od místních to se sebou samozřejmě nese i jisté nevýhody. Tou hlavní a největší nevýhodou je nejistota a nezabezpečení v případě problémů.

 • Pojištění
  Soukromé osoby, které svoje vozy půjčují většinou nemohou zajistit takové pojištění, jaké mají v případě autopůjčoven. Protože nejde o officiální pronájem, nemůžete použít ani svoje pojištění z kreditní karty. Na stránkách Carrenters.is sice určité záruky existují, ovšem v případě problémů není řešení tak snadné, jako s podporou od autopůjčoven, kteří jsou na tyto situace připravení.
 • Nejistota
  Druhou nevýhodu vidím v tom, že soukromé osoby mají většinou menší počet aut, často jen jedno. Může se tak stát, že předchozí zákazník, který si auto půjčil ho poškodil tak, že jsou nutné dlouhodobé opravy a auto tak může být ve vašem termínu nedostupné. Hledat potom auto k půjčení v době sezóny na poslední chvíli může být problematické a většinou také mnohem dražší.

Kde si půjčit auto od místních

Jestliže váš nevýhody pronájmu aut od soukromých osob na Islandu neodradili, pak vás jistě zajímá, kde si můžete auto tímto způsobem půjčit. Na Islandu existují dvě webové stránky, které mají téměř identickou nabídku:

Další stránkou, kde si můžete půjčit auto na Islandu je tenhle web – https://islandbezcestovky.cz/pronajem-subaru/.

Majitel vozu je Čech, žijící na Islandu, který upravil svoje auto i na spaní v kempech. Cena na stránce je pouze orientační, ovšem pomocí formuláře můžete majitele kontaktovat a nezávazně zjistit více informací.

Poslední možností je potom Facebooková skupina „Island – Češi a Slováci na Islandu„. Zde můžete zadat svoji poptávku anebo projít historii a najdete zde hned několik lidí, kteří půjčují svoje auto/auta, turistům z Čech, kteří hledají levnější alternativy k půjčovnám aut.

V případě, že vás některé z možností zaujala, můžete si porovnat ceny za půjčení auta od místních s autopůjčovnami – právě k tomu je následující formulář s vyhledáváním, který vám ukáže auta dostupná v autopůjčovnách a jejich ceny.

Porovnejte ceny za půjčení auta od půjčoven

Další informace o Islandu: