horke-prameny-island

Horké prameny

Horké prameny jsou jedním z největších paradoxů islandské krajiny. Přestože norští Vikingové pojmenovali ostrov již v 9. století jako Ledová země, kromě sněhu a ledu je také plný sopek, ohně, horkého podzemí a horkých pramenů, které z něj vyvěrají.

Některé termální prameny mají sto stupňů a sotva v nich uvaříte vejce, jiné jsou ale ochlazované přirozeně a nabízejí dokonalé možnosti relaxace a koupání. Jako místní žijící na Islandu jsem již většinu těchto horký pramenů navštívil (některé mnohokrát).

To je důvod, proč jsem se rozhodl sepsat tento seznam horkých pramenů, přírodních nebo uměle zbudovaných, které můžete navštívit při své prohlídce Islandu.

Kde se koupat na Islandu?

Island je známý svými nádhernými termálními prameny a přírodními lázněmi, které nabízejí jedinečné koupací zážitky.

Jedním z nejznámějších míst je Modrá laguna (Blue Lagoon) nedaleko Reykjavíku. Tato termální lázeň má modrou minerální vodu a je obklopena krásnou krajinou sopek.

Dalším skvělým místem k relaxaci jsou lázně Mývatn na severu Islandu, které nabízejí horké prameny a krásné výhledy na jezero Mývatn.

Pokud hledáte divokou koupel v přírodě, můžete se vydat k některým přírodním pramenům, jako je Seljavallalaug na jihu Islandu, který je skrytý ve skalách.

A samozřejmě, nezapomeňte si užít místní termální prameny a horké řeky, které najdete na různých místech po celém ostrově. Islandské termální koupele jsou skvělým způsobem, jak se uvolnit a užít si krásy této úžasné země.

Secret lagoon

secret-lagoon-skryta-laguna-island

Asi nejznámější horké prameny, ukryté v srdci Zlatého kruhu, se jmenuje Secret Lagoon. Tento horký pramen se nachází v městečku Flúdir, známém skleníky se zeleninou (zejména houbami).

Secret Lagoon se nachází v jednom z nejstarších bazénů na Islandu, takže je zde jen jedna velká koupel se stabilní teplotou mezi 35-40 stupni Celsia.

Je to jedna z nejlevnějších horkých koupelí v Golden circle, protože na ní vlastně není nic zvláštního. Pokud navštívíte bazén, uvidíte jednu hlavní budovu, kde na jednom místě najdete recepci, šatny a bar.

Odtud se dostanete do venkovního prostoru s bazénem a pěší zóny s malou geotermální oblastí. Když se projdete kolem bazénu, můžete vidět vytrysknout malé gejzíry a pravděpodobně ucítíte ve vzduchu hodně síry. Koupele v Secret lagoon jsou po většinu dne velmi klidný, ale je také jedním z bodů mnoha cestovních kanceláří nabízejících Zlatý kruh.

Na konci dne, když všechny prohlídky končí, mnoho autobusů se dostane do tajné laguny a pak je velmi přeplněná. Pro mě je to místo, které často navštěvuji, pokud cestuji do této oblasti, protože je cenově dostupné a vypadá velmi přirozeně, cítíte tu autentickou atmosféru a občas se zde setkáte s místními.

Shrnutí:

 • Cena pro dospělé: 3000 ISK
 • Dobrá poloha uprostřed Zlatého kruhu
 • Možnost pronájmu plavecké soupravy nebo ručníku
 • Bar přístupný z hlavního bazénu
 • Geotermální oblast kolem laguny

Laugarvatn Fontana

laugarvatn-fontana-na-islandu

Lázně Fontana v Laugarvatn nejsou tak daleko od Secret Lagoon. Zařízení tam vypadá trochu luxusněji, protože všechny budovy a bazény ve Fontaně jsou novější a moderní.

Samotný horký pramen se nachází hned vedle Laugarvatn ve městě se stejným názvem. Toto místo je také konečným cílem mnoha výletů, ale je zde mnohem více prostoru a více bazénů s různou hloubkou a teplotou.

Oproti Secret lagoon je zde i sauna a pro odvážné návštěvníky možnost ochlazení v nedalekém jezírku.

Pokud navštívíte lázně Fontana v Laugarvatnu kolem oběda, můžete skutečně vidět, jak se vyrábí chléb pomocí geotermální energie ze země.

Vstupné do lázní Laugarvatn Fontana je 4500 ISK, tedy o něco dražší než Secret Lagoon.

Shrnutí:

 • Cena pro dospělé: 4500 ISK
 • Nachází se nedaleko od gejzíru
 • Mnoho bazénů, sauny a parní lázně
 • Šnorchlovací výlety v jezeře vedle laguny
 • Ochutnávka žitného chleba s rybami pečenými pod zemí

Horká řeka Reykjadalur v Hveragerdi

reykjadalur-hot-river-hveragerdi-island

Jediný horký pramen v oblasti Zlatého kruhu, kde se neplatí vstupné a veškerý vstup je zcela zdarma. Horká řeka v údolí Reykjadalur se nachází pár kilometrů za městem Hveragerdi, prvním městem, které uvidíte při jízdě z Reykjavíku na východní části Islandu.

Řeka vytéká z hor za Hveragerdi a v jedné části je teplé místo, kde do řeky přichází horká voda. Teplá část řeky je dlouhá několik set metrů a má různou teplotu v závislosti na zvoleném místě (čím výše jste, tím je voda teplejší).

I když u řeky nejsou žádné pořádné šatny, kolem nejnavštěvovanější části horké řeky je dřevěná terasa a malé stánky, ve kterých se můžete převléknout.

Pokud se rozhodnete navštívit horkou řeku v Hveragerdi, musím vás varovat. Abyste se dostali k řece, musíte si udělat túru (asi hodinu) přes hory a nikdy nevíte, kolik lidí už u řeky bude a která místa zůstanou volná.

V sezóně tu může být pěkně plno, takže pokud chcete mít jistotu, dostanete nějaké pěkné teplé místečko, možná popřemýšlejte o nějaké placené alternativě, navštivte nějaké místní bazény nebo si zarezervujte hotel s vířivkou.

Shrnutí:

 • Volný vstup do řeky
 • Žádné šatny
 • Skvělé výhledy na hory
 • Procházka geotermální oblastí
 • Změna teploty vody průtokem řeky

Sky lagoon

sky-lagoon-view

Sky lagoon – prvotřídní horký pramen ze všech lagun v tomto seznamu. Je to zcela uměle vytvořená laguna, otevřená v květnu 2021 s rituálem o 7 krocích, úžasným bazénem ve skalách, saunou s největším oknem na Islandu, odkud je nádherný výhled na oceán a přístav v Reykjavíku.

Toto místo vypadá opravdu luxusně ve srovnání s tajnou lagunou nebo lázněmi Fontana, ale za vstupenku musíte zaplatit vyšší cenu – obvykle kolem 10 000 ISK.

Stojí tato laguna za to?

Pokud chcete ukončit (nebo začít) svůj výlet do Zlatého okruhu tím nejlepším možným způsobem, pak je Sky laguna ideální volbou.

Veškeré vybavení těchto lázní je moderní, můžete si vybrat z veřejných nebo soukromých šaten a sprch a vyzkoušet 7-krokový rituál pro skvělý relax.

Do samotné laguny vstoupíte přímo ze šaten, takže i když není ideální počasí (a na Islandu většinou není), nebude vám zima ani mrznoucí. Po šatnách se vám otevře laguna vybudovaná v přírodních islandských skalách, která vede na okraj laguny, kde jste jen pár metrů od oceánu.

Pokud si zarezervujete vstup se 7-stupňovým rituálem, získáte přístup i ke studenému ponoru do malé kamenné vany, sauny, páry, použití lagunového peelingu Sky a velmi jemné sprchy.

Po relaxaci ve vodě můžete ochutnat některé z místních jídel v baru Smakk nebo Sky café a po celou dobu pobytu se osvěžit ve Sky baru přístupném přímo z bazénu.

Shrnutí:

 • Nejlevnější vstupenky již od 7800 ISK
 • Člověkem vyrobená moderní laguna se nachází v Reykjavíku
 • 7-krokový rituál s bazénem, saunou, parní lázní a peelingem
 • Jídlo a pití v místním baru a restauraci
 • Skvělý výhled a luxusní lázně

Blue lagoon

blue-lagoon-modra-laguna-na-islandu

Jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších míst s horkými prameny na světě je bezesporu Blue lagoon (česky Modrá laguna). Celý tento resort, který se nachází asi 45 minut od centra Reykjavíku, nabízí dva hotely, širokou škálu lázeňských služeb a špičkové termály.

Je zcela proveditelné zarezervovat si dlouhé mezipřistání na Islandu a navštívit Modrou lagunu před vaší další cestou, protože geotermální bazén je jen 20 minut od mezinárodního letiště Keflavík. Než se vydáte na cestu do Evropy nebo USA, dopřejte svému tělu odpočinek, který potřebuje.

 • Vstup od 14 000 ISK
 • Asi 15 min jízdy od letiště v Keflavíku
 • Nejznámější a nejnavštěvovanější termální lázně na Islandu

Skryté poklady

Hrunalaug

hrunalaug-hotspot

V blízkosti Flúdiru jsou četné horké prameny, jedním z nich je Hrunalaug, také psáno Hruni. Je to půl hodiny jízdy od Reykjavíku a patří k nejstarším přírodním horkým pramenů na Islandu.

Hrunalaug najdete kousek od Secret Lagoon, ale je podstatně menší, takže je to dobrá zastávka pro každého, kdo cestuje po trase Zlatého okruhu. Místní chovatel ovcí, který dříve využíval oblast k chovu dobytka, je dnes zodpovědný za údržbu Hrunalaug. Můžete se dokonce namočit do starého vodního koryta, které nyní funguje jako koupel.

Dnes schránka na příspěvky umístěná vedle chaty funguje na čestném systému a přijímá drobné finanční dary. Peníze pomáhají s údržbou pozemků.

Seljavallalaug

seljavallalaug-horke-prameny-island

Seljavallalaug je opravdu jedinečné místo k návštěvě, protože je zcela odlišné od většiny ostatních horkých pramenů na Islandu. Není to naleštěné letovisko s horkými prameny, ani to není rustikální přirozeně vytvořený horký pramen. Je to někde mezi – uměle vytvořené, ale rozhodně ne rafinované.

Dostat se tam vyžaduje snadnou 20minutovou procházku podél koryta řeky, abyste se dostali k tomuto bazénu, a jeho návštěva je zcela zdarma.

I když je na Islandu spousta věcí, které můžete dělat, návštěva 25metrového bazénu Seljavallalaug vám dá příležitost pozorovat ohromující islandské okolí a zároveň si užívat relaxační koupele.

Pokud cestujete na Island s omezeným rozpočtem a máte rádi trochu dobrodružství, je to skvělá volba, protože je zcela ZDARMA.

Přestože je Seljavallalaug vytvořen člověkem, vypadá pořád jako přírodní venkovní koupaliště. Můžete očekávat nějaké řasy ve vodě a zařízení nejsou příliš rozvinutá.

Koupele Drangsnes

drangsnes-hot-spring

Koupele v Drangsnes možná nejsou tak nádherné, jak to vypadá na fotkách, ale i tak stojí za návštěvu.

V tomto horkém prameni jsou tři vířivky, každá s jinou teplotou, což vám umožní vybrat si tu, která je pro vás nejlepší. Jednoduše přejdete do teplejší nebo chladnější vířivky, pokud vám teplota bazénu nevyhovuje. Jsou zde toalety a drobné směnárny, a to i přesto, že komunita Drangsnes je přímo za vámi a tyto tři horké lázně jsou blízko „hlavní“ silnice, která obíhá celý fjord.

I když není stanovena žádná otevírací doba a můžete se tam vykoupat v podstatě kdykoli chcete, každé pondělí od 9:30 do 10:30 probíhá údržba.

I když je vstup zdarma, můžete podpořit místní obyvatele, kteří udržují a čistí vířivky, převlékárny a toalety, a to příspěvkem do boxu sousedícího s převlékacím prostorem.

Horké koupele Hellulaug

hellulaug-horke-prameny-island

Jedním z nejlepších horkých pramenů a bazénů ve Westfjordech je Hellulaug hot pot ve Flókalunduru. S maximálním průměrem 4 metry a maximální hloubkou 60 cm není samotný bazén příliš velký.

Přesto, stejně jako u těchto malých islandských přírodních horkých pramenů, často sdílíte prostor pouze s malým počtem dalších turistů, nebo pokud budete mít štěstí, můžete tam být dokonce sami.

Při koupání v 38°C teplé vodě si můžete jednoduše užívat úchvatný výhled na pláž a oceán.

Horký bazén a jezírko Reykjafjarðarlaug

reykjafjarðarlaug-horke-prameny

Reykjafjararlaug je skrytý klenot horkého pramene v odlehlém a nádherném islandském regionu Westfjords. Tento přírodní horký pramen, zastrčený ve fjordu Reykjafjordur, nabízí úžasný únik pro každého, kdo hledá relaxaci na úžasném místě. Bazén je přirozeně vyhřívaný geotermální aktivitou, což návštěvníkům poskytuje teplou a uklidňující vodu, kde se mohou vsáknout, zatímco jsou obklopeni úchvatným výhledem na hory a klidným prostředím.

Poloha Reykjafjararlaug, která se nachází mimo vyšlapanou cestu, dodává jeho kouzlu a poskytuje mu klidné a tiché útočiště daleko od davů. Návštěvníkům se doporučuje, aby přijali principy Leave No Trace (nezanechávat žádnou stopu – odpadky apod.) a chránili ekosystém, jako u každého přírodního termálního pramene, aby bylo zajištěno, že tento skrytý klenot zůstane nedotčenou a ceněnou destinací po celá desetiletí.

Další informace o Islandu: