pokuty-parkovani-island

Ceny na Islandu

Kolik stojí Island? Jaké jsou ceny v obchodech, za ubytování nebo za půjčení auta? Přečtěte si naše rady, jak utrácet a přitom ušetřit peníze na Islandu.

Cena zájezdu na Island se bude lišit v závislosti na vašich preferencích a časovém rámci. Cena naší dovolené může zahrnovat i výběr ubytování, výlety, potraviny, zkušené průvodce nebo pronájem auta. Náklady se budou lišit v závislosti na sezóně, kterou navštívíte, ale můžete také ušetřit peníze tím, že navštívíte Island od května do září, kdy je na Islandu krásné počasí.

Island je nyní hodnocen jako pátá nejdražší země na světě podle indexu životních nákladů Numbeo. Islandské banky zveřejnily v roce 2018 důkladnou analýzu prudce rostoucích výdajů spojených s nezbytnými cestovními výdaji turistů.

Ceny ubytování v Reykjavíku jsou o 10–32 % vyšší než v jiných severských městech; náklady na restaurace a ubytování jsou o 44 % vyšší než průměr EU, zatímco cena alkoholických nápojů je překvapivě o 123 % vyšší.

Navzdory skutečnosti, že Island je drahá destinace, stále existuje spousta možností, jak ho navštívit, aniž byste museli utratit všechny peníze ze svého bankovního konta.

Ceny za půjčení auta

Vysoké provozní náklady na Islandu, nedostatek konkurence a drsné počasí, které poškozuje auta, to vše přispívá k vysokým sazbám za pronájem aut v zemi. Kvůli tomu tak může být pronájem auta na Islandu jednou z nejdražších položek vašich výdajů při zájezdu na Islandu.
ceny-pujceni-auta

Na Islandu vás levnější auto z půjčovny vyjde na 1600 až 3200 Kč na den; při delším pronájmu můžete získat slevu. Ceny se během hlavní sezóny zvýší, a pokud dáváte přednost většímu nebo honosnějšímu vozidlu, počítejte s tím, že zaplatíte mezi 3500 a 6000 Kč za den.

Ceny benzínu

tankovani-na-islandu

Zjistit, kolik musíte utratit za benzín, je nezbytnou součástí plánování výletu. Zde jsou aktuální ceny paliva na Islandu (duben 2023), takže to můžete udělat právě teď.

Navzdory skutečnosti, že ceny se příliš neliší od cen v Česku, mnoho turistů tvrdí, že benzín je na Islandu drahý. I když je pravda, že benzin je v jiných zemích často levnější, Island byl také ovlivněn prudkým nárůstem cen benzinu za poslední rok, podobně jako v mnoha jiných zemích.

Ceny benzínu se v současnosti pohybují kolem:

  • cena benzínu je zhruba 322,31 ISK/litr (50 Kč)
  • cena nafty je kolem 327,02 ISK/litr (51 Kč)

Ceny potravin na Islandu

ceny-jidla-potravin-island

Stejně jako ceny benzínu, i ceny jídla jsou na Islandu vyšší než v Česku a to jak v obchodech, tak v restauracích. Rozhodně tomu nepomáhá ani inflace v roce 2023, takže i ty nejlevnější supermarkety museli o několik procent zdražit.

Pokud se chystáte na jídlo v restauraci, připravte se, že hlavní jídlo začíná na ceně okolo 500 – 600 Kč, stejně tak cena za pizzu.

Hamburgery jsou o něco levnější, ale většinou je i přesto není možné koupit za méně než 300 Kč.

Ceny potravin v obchodech na Islandu by vydaly na samostatný článek, proto vám doporučíme přečíst si informace na webu Island bez cestovky (https://islandbezcestovky.cz/jidlo-na-islandu/).

Ceny alkoholu

ceny-alkoholu-island

Alkohol na Islandu můžete koupit jen ve specializovaných obchodech, které řídí stát. Jejich název je Vinbudín a ve všech obchodech je tak cena stejná.

  • Pivo ve Vinbudinu začíná od 50 Kč/0,5l, českou Plzeň nebo Budvar můžete koupit zhruba za 70 Kč za půl litru v plechovce.
  • Ceny za víno začínají na 400 Kč za nejlevnější láhev a rostou větší v řádu stovek korun.

Co se týká tvrdého alkoholu, většinou na Islandu najdete základní výběr od každého typu pití, ať už jde o rumy, vodky, koňak atd.

Pro příklad uvedu pár známých značek, abyste si ceny mohly porovnat s cenami v ČR:

  • Jack Daniel’s 350 ml – 800 Kč
  • Malibu 500 ml – 660 Kč
  • Beefeater 500 ml – 900 Kč
  • Absolut Vodka 700 ml – 1200 Kč
  • Cpt. Morgan Spice Gold 1000 ml – 1700 Kč

Ceny ubytování

ceny-ubytovani-island

Ceny za ubytování na Islandu se liší v závislosti na sezóně a lokaci. V zimních měsících je ubytování samozřejmě levnější, ale kvůli tomu, že na venkově některé hotely a penziony přes zimu zavírají je nabídka poněkud omezená.

Obecně se ale dá říct, že v Reykjavíku či mimo město se dá sehnat ubytování v ceně začínající od 20 000 do 30 000 ISK za noc (zhruba 3 – 5 tisíc korun). Hostely na Islandu nebo pokoje se sdílenou koupelnou pak najdete za poloviční až třetinovou cenu.

Ceny cigaret

Island nepatří mezi země, kde by patřilo kouření dlouhodobě k oblibě a stále více lidí zde přechází na elektronické cigarety, šňupací tabák anebo tabákové kapsle, které si dáte mezi zuby a dásně.

Neznamená to ale, že by zde byli cigarety těžko k dostání, právě naopak.

Cigarety na Islandu můžete pořád koupit na každé benzince nebo i v obchodech jako je Bonus, Kronan či Netto (největší obchody s potravinami).

Ceny jsou na těchto místech všude zhruba stejné, krabička cigaret je nyní (duben 2023) asi za 1500 ISK, což je zhruba 250 Kč.

Další informace o Islandu: