tankovani-na-islandu

Tankování na Islandu

Téměř každý turista přijíždějící na Island používá k cestování po Islandu auto z půjčovny. Pro některé z nich však může být tankování paliva na Islandu novinkou z několika důvodů.

Na Islandu je mnoho druhů čerpacích stanic, různé způsoby platby za benzín a vždy je vyžadována karta se čtyřmístným PIN kódem. V tomto článku se pokusím popsat, jak islandské čerpací stanice fungují, abyste tam mohli jednodušeji natankovat své první vozidlo.

Jak funguje platba na čerpacích stanicích

island-platba-cerpaci-stanice

Na Islandu je klíčový rozdíl mezi různými pumpami v tom, že některé mají své vlastní platební terminály přímo u stánku, zatímco na jiných pumpách sice tankujete, ale musíte platit u pokladny uvnitř.

Naštěstí jsou tyto stojany jasně označeny, což vám umožní zaparkovat na tom, který je pro vás nejvýhodnější.

Pokud chcete samoobsluhu s platbou přímo u čerpacího stojanu, hledejte označení Sjálfsafgreisla.

Platba u samoobslužných stojanů

Tankování paliva je snadné, popíšu to v několika krocích.

1. Vložte platební kartu do terminálu
2. Vyberte množství, za které chcete natankovat

V nabídce je obvykle několik částek. Nejnižší je obvykle 1000 nebo 2000 ISK, pak obvykle 5000, 8000, 12000 nebo si můžete sami zvolit, za kolik chcete natankovat.

Při ceně dnešního paliva je částka 7 000 ISK téměř polovina nádrže, za 15 000 ISK natankujete u klasických vozidel téměř plnou nádrž.

3. Zadejte PIN (4 čísla)
4. Vyjměte kartu nebo vyberte číslo čerpadla nebo typ plynu (benzín / nafta)
5. Můžete začít tankovat

Vždy doporučuji zvolit pevnou částku, i když se chystáte natankovat plnou nádrž. Pokud necháte automat natankovat plnou nádrž, může se na vaší platební kartě zablokovat mnohem vyšší částka (a může dojít k dvojnásobnému nabití), než ve skutečnosti zaplatíte za plyn, a tyto peníze se na kartu vrátí až po několika dnech či týdnech.

Platba přímo u pokladny v čerpací stanici

Druhý způsob, jak zaplatit za tankování je platba na pobočce čerpací stanice. Pro tyto případy si najděte stojan, který není označen Sjálfsafgreiðsla.

Má to však malý háček a mnoho turistů, které jsem na Islandu potkal, už na něj narazilo.

Tyto stojany jsou často zamykané nebo blokované, takže musíte požádat pokladníka, aby vám otevřel stojan tím, že půjdete k pokladně. Než se zeptáte pracovníka, nezapomeňte se podívat na číslo stojanu, u kterého parkujete, abyste mu mohli dát vědět, který má „odemknout“.

Do auta můžete okamžitě natankovat benzín nebo naftu a zastavit na množství, které vám vyhovuje, jakmile obsluha odemkne váš stojan.

Poté už se stačí vrátit na pokladu na čerpací stanici, nahlásit za jaké číslo stojanu platíte a provést platbu kartou nebo v hotovosti.

Použití platební karty s PIN kódem

platba-kartou-island

Čerpání na samoobslužné čerpací stanici vždy vyžaduje zadání PIN kódu z vaší karty. Pokud máte kartu, která nemá PIN, existuje několik řešení.

  • V Reykjavíku a menších městech můžete využít platbu na čerpací stanici. Platbu v tomto případě provedete buď v hotovosti nebo klasickým platebním terminálem, kde není vyžadován PIN.
  • Druhou možností je získat předplacenou plynovou kartu od některé ze společností, které na Islandu prodávají plyn. Pokud je vaším plánem procestovat celý Island, doporučuji si zakoupit tuto předplacenou kartu na palivo, protože zejména na východě a severu Islandu není tolik čerpacích stanic, kde se dá vždy platit na pokladně.

Tyto předplacené plynové karty zakoupíte na některých čerpacích stanicích, na které narazíte například v Keflavíku nebo Reykjavíku. Olís, N1 a Orkan patří mezi největší sítě čerpacích stanic na Islandu, proto doporučujeme zvolit některou z těchto společností.

Slevové čipy pro levnější tankování

discount-gas-chip-card

Všechny tyto tři společnosti, které na Islandu prodávají benzín a naftu, nabízejí svým klientům slevové karty na pohonné hmoty. Téměř každá autopůjčovna na Islandu poskytuje tyto slevové karty na klíčenku, jsou to malé plastové žetony s logem čerpací stanice.

Používání těchto slevových karet na pohonné hmoty je snadné, stačí před každým tankováním přiložit čip ke čtečce na stojanu na čerpací stanici.

Ceny benzínu na Islandu: Kde natankovat na Islandu nejlevněji?

Ceny pohonných hmot na Islandu, ať už jde o benzín nebo naftu, rostou po celém světě a Island není výjimkou. Nárůst cen lze pozorovat každý týden, a tak není překvapením, že nejen turisté, ale i místní hledají způsoby, jak cestovat levněji. Nejjednodušším řešením je natankovat na nejlevnější čerpací stanici na Islandu.

Pokud jedete na Island jako turista, můžete se podívat na umístění nejlevnějších čerpacích stanic na tomto webu (https://www.bensinverd.is/gsmbensin_web.php?language=en) nebo navštívit jednu z těchto 3 levných benzínových pump stanice v Reykjavíku.

Osobně bych každému doporučil čerpat benzín na těchto levných čerpacích stanicích, protože pokud cestujete z Reykjavíku na venkov, žádnou z těchto levných čerpacích stanic nenajdete a budete muset zaplatit plnou částku za pohonné hmoty a přitom čerpat benzín, a to i 10-20% více.

Kolik paliva budu potřebovat na cestu kolem Islandu?

No, to vše záleží na vás. Někdo, kdo si jen vyrazí na jednodenní výlet na okraj Reykjavíku, nebude platit stejné výdaje za palivo jako někdo, kdo cestuje po celém ostrově.

Základním pravidlem je vypočítat 10 litrů na každých 100 km, které ujedete, a pak vypočítat, kolik utratíte za benzín. Ale mějte na paměti, že existuje několik dalších faktorů, které mohou ovlivnit spotřebu plynu vašeho auta.

Další informace o Islandu: